Rzut oka na parametry okularów: jak odczytać wynik badania wzroku

Parametry to podstawa okularów – aby stworzyć okulary dostosowane indywidualnie do Twoich oczu, nawyków oraz potrzeb, optycy muszą poznać pewne wartości dotyczące Twoich oczu. Są one ustalane podczas badania wzroku, a następnie zapisywane w Twojej cyfrowej recepcie na okulary. Niniejszy tekst pomoże Ci zrozumieć parametry zapisane na zleceniu, dzięki czemu łatwiej zinterpretujesz wynik swojego badania wzroku.

Okulary do bliży czy do dali – dlaczego ważna jest aktualność wartości

Parametry korekcji, parametry wzroku, parametry okularów – dla optyków to po prostu wynik badania wzroku. W trakcie całkowicie bezinwazyjnego badania, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, określana jest Twoja ostrość widzenia. Poznane w ten sposób wartości dostarczają między innymi informacji na temat aktualnej sprawności Twojego wzroku i ewentualnych niemiarowości widzenia, które możesz korygować, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe.

Aby okulary lub soczewki kontaktowe mogły być idealnie dostosowane do Twoich oczu, niezwykle ważne jest, by parametry okularów odzwierciedlały aktualną sytuację. Nasz wzrok zmienia się bowiem z biegiem lat. Oznacza to, że jeśli parametry w Twojej recepcie są już nieco starsze, przed zakupem nowych okularów lub zmianą soczewek warto wykonać aktualne badanie wzroku ‒ szczególnie wtedy, gdy od ostatniego badania minęło więcej niż dwa lata. W salonach Fielmann badanie wzroku wykonasz za darmo.

Konsultacja na miejscu

Umów wizytę już teraz

Zastanawiasz się nad kupnem okularów? Zarezerwuj wizytę w naszym salonie ‒ nasi specjaliści i optycy chętnie Ci doradzą.

Poradnik: co oznaczają parametry okularów lub wartości badania wzroku

Masz za sobą badanie wzroku i znasz już parametry pomiarów? A zatem prawdopodobnie szukasz objaśnienia dotyczącego parametrów swojego badania. Poniższe zestawienie pomoże Ci w zrozumieniu Twoich parametrów wzroku. Na początek warto zapamiętać, że w recepcie na okulary poszczególne parametry zapisywane są osobno dla prawego i lewego oka – oznaczanych w skrócie jako OP oraz OL.

Sfera (S/SPH): stopień krótko- lub dalekowzroczności

Parametrem badania wzroku, który nie wymaga zbyt wielu objaśnień, jest sfera, potocznie zwana również wartością dioptrii. Jednak ze względu na fakt, że również inne parametry badania określane są w dioptriach, określenie to może być nieco mylące.

Podawany z dokładnością do 0,25 dioptrii sferycznych parametr ten informuje o tym, jaka siła łamiąca oraz krzywizna szkieł okularowych są konieczne, aby zniwelować daną wadę wzroku. Im wyższa liczba, tym większa jest niemiarowość (wada) wzroku. Wartość dodatnia ‒ bez dodatkowego znaku bądź też oznaczona plusem ‒ wskazuje na dalekowzroczność (hyperopię). Wartość ujemna ‒ przy której znajduje się minus ‒ jest z kolei dowodem na krótkowzroczność (miopię) pacjenta. Ten parametr określa zatem, czy potrzebujesz okularów do dali, czy też do bliży, a więc do czytania.

Cylinder (CYL): stopień astygmatyzmu

Jeżeli cierpisz na niezborność rogówki (astygmatyzm), parametr ten będzie miał dla Ciebie duże znaczenie. Jest on również wyrażany poprzez dodatnią lub ujemną wartość dioptrii. Specjalne oszlifowanie soczewki okularowej pozwala jednak skorygować krzywiznę oka. Jeżeli w tym miejscu recepty nie pojawia się żaden zapis, oznacza to, że nie występuje u Ciebie astygmatyzm.

Oś (AXIS): pozycja szkieł cylindrycznych przy korekcji astygmatyzmu

Podobnie jak wartość cylindra, również ten parametr ma znaczenie tylko wtedy, gdy stwierdzono u Ciebie astygmatyzm. Parametr osi określa pozycję, w jakiej cylinder powinien zostać umiejscowiony w okularach, aby odpowiednio skorygować krzywiznę oka. Może on przyjmować wartość od 0 do 180 stopni.

Addycja (ADD): dodatek do bliży w przypadku okularów do czytania lub szkieł progresywnych

Tak zwana addycja, zwana również dodatkiem do mocy, określa różnicę między wartością korekcji do dali i do bliży. Znajomość tego parametru jest potrzebna w przypadku wykonywania okularów do czytania, a także szkieł dwuogniskowych oraz progresywnych przy starczowzroczności (prezbiopii), aby umożliwić optymalne widzenie bliży. Ten parametr zawsze jest dodatni, zaś jego wartość jest zwykle taka sama dla prawego i lewego oka.

Rozstaw źrenic (PD): indywidualna odległość źrenic

Objaśnienie tego parametru jest dość proste: chodzi tutaj od odległość pomiędzy środkowym punktem lewej i prawej źrenicy a środkiem grzbietu nosa. Przy oddzielnym pomiarze odległość źrenic mieści się zwykle w przedziale od 25 do 38 milimetrów na każde oko. Ten parametr jest ważny, ponieważ dzięki niemu można wykonać okulary, w których centralny punkt szkieł będzie pokrywał się z środkiem oka.

Poznaj inne parametry badania wzroku

Czasami recepta na okulary uwzględnia jeszcze inne parametry. W przypadku zeza (strabizmu) konieczna jest znajomość takich parametrów jak pryzma (P/PR/PRIM/Prism) oraz baza (B/BAS), aby móc wykonać specjalne okulary pryzmatyczne. Natomiast w okularach zawierających obszary o różnej mocy, czyli tzw. okularach dwu- lub trójogniskowych, a także okularach progresywnych, znajdziemy również parametr określający wysokość obszaru do bliży.

Na niektórych receptach odnajdziemy również informację, o jaki rodzaj okularów chodzi: dlatego też możemy znaleźć tam określenia takie jak „dal”, „bliż” czy „komputer”. Recepta może również zawierać informacje na temat szkieł i oprawek.

W salonach Fielmann kupujesz bez ryzyka.

Nasze usługi i gwarancje

W salonach Fielmann kupujesz bez ryzyka, ponieważ udzielamy gwarancji satysfakcji.

Sprawdź parametry wzroku

Odkryj teraz

O szkłach okularowych

Odkryj teraz

Okulary do dali

Odkryj teraz