Czyszczenie okularów - jak precyzyjnie i delikatnie wyczyścić okulary
Aby zapewnić sobie wyraźne widzenie w każdej sytuacji, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu okularów. Staranne czyszczenie okularów zapobiega również powstawaniu uszkodzeń i zarysowań na powierzchni szkieł, przyczyniając się w ten sposób do trwałości okularów. Czyszczenie okularów to w zasadzie nic trudnego – pod warunkiem, że wiesz, na co zwrócić uwagę. W tym poradniku wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo wyczyścić oprawki oraz soczewki okularowe wykonane ze szkła lub z plastiku.
Szybkie czyszczenie okularów w codziennych sytuacjach
Czasem trzeba szybko wyczyścić okulary. Do tego celu często wykorzystuje się papierowe chusteczki lub odzież. Czyszczenie okularów przy użyciu tych materiałów, a szczególnie przecieranie nimi soczewek wykonanych z delikatnego plastiku, może jednak powodować mikrouszkodzenia. Zwykły materiał lub chusteczki higieniczne nie likwidują tak naprawdę wszystkich zabrudzeń. Skutkiem tego, zabrudzenia zostają na powierzchni szkieł, a następnie są rozcierane, co prowadzi do powstawania drobnych i większych zarysowań. Te z kolei pogarszają z biegiem czasu jakość widzenia i mogą uszkadzać niektóre powłoki okularowe, takie jak np. powłoka antyrefleksyjna.
Jeśli więc spieszy Ci się lub jesteś w podróży, do czyszczenia swoich okularów wybierz specjalne chusteczki lub ściereczki z mikrofibry. Przy użyciu złożonej ściereczki usuń najpierw grubsze zanieczyszczenia, a następnie umieść chusteczkę pomiędzy palcem wskazującym oraz kciukiem i nie używając nacisku, pocieraj nią szkła okularowe.
Praktycznym rozwiązaniem w podróży są również pakowane pojedynczo i nasączone specjalnym płynem chusteczki. Kupując je, upewnij się jednak, że nie zawierają one agresywnych środków czyszczących i alkoholu. Ostre substancje czyszczące lub zapachowe mogłyby bowiem podczas czyszczenia (przede wszystkim w przypadku soczewek z plastiku) uszkodzić dodatkowe powłoki, takie jak np. filtr światła niebieskiego.
Prawidłowe czyszczenie okularów - jak delikatnie czyścić szkła okularowe
Jeżeli chcesz dobrze wyczyścić swoje okulary, potrzebujesz do tego jedynie wody i płynu do mycia naczyń ‒ chyba że preferujesz czyszczenie ultradźwiękowe. Ręczne czyszczenie okularów przebiega w następujący sposób:
1. W pierwszej kolejności pod bieżącą wodą zmyj grubsze zanieczyszczenia.
2. Następnie skorzystaj z płynu do mycia naczyń: rozetrzyj kroplę płynu palcami do uzyskania piany i nanieś ją na szkła.
3. Ostrożnie wyczyść szkła okularowe, pocierając je delikatnie opuszkami palców.
4. Podczas czyszczenia okularów nie zapomnij o oprawkach ‒ w szczególności zwróć uwagę na miejsca, które bezpośrednio stykają się z Twoim ciałem, takie jak mostek czy zauszniki.
5. Następnie porządnie opłucz okulary.
6. Dokładnie osusz szkła i oprawki przy użyciu czystej ściereczki z mikrofibry.
Jak widzisz - prawidłowe czyszczenie okularów jest więc bardzo proste. Aby osiągnąć pożądane efekty, należy dodatkowo przestrzegać następujących zasad:
Sprawdzona jakość w salonach Fielmann
Trzyletnia gwarancjaFielmann zobowiązuje się do zachowania najwyższych standardów jakości. Dlatego też bardzo dokładnie kontrolujemy wszystkie oferowane przez nas okulary. Wysoką jakość naszych produktów zapewniamy, udzielając naszym klientom trzyletniej gwarancji.
Ultradźwiękowe czyszczenie okularów – sprawdź, jak to działa!
Szczególnie wygodnym sposobem czyszczenia okularów jest mycie z wykorzystaniem ultradźwięków. Również inne delikatne przedmioty, takie jak lupy, zegarki czy też biżuterię można czyścić przy użyciu myjki ultradźwiękowej.
Aby wyczyścić okulary przy użyciu myjki ultradźwiękowej, należy napełnić urządzenie płynem do czyszczenia i włożyć okulary do środka. Następnie należy ustawić czas czyszczenia i uruchomić urządzenie. W urządzeniu generowane są fale ultradźwiękowe, które wytwarzają mikroskopijne pęcherzyki próżni na powierzchni okularów. Następnie pęcherzyki te implodują i wypychają cząsteczki brudu. Ponieważ okulary są w pełni zanurzone w płynie, proces czyszczenia sięga nawet do trudno dostępnych miejsc.
Przed zakupem myjki ultradźwiękowej upewnij się, że twoje okulary nadają się do czyszczenia ultradźwiękowego. Na przykład niektóre plastikowe okulary nie mogą być czyszczone za pomocą ultradźwięków. Jeżeli nie chcesz kupować myjki, możesz wstąpić do jednego z salonów Fielmann – czyszczenie okularów przy użyciu myjki ultradźwiękowej jest u nas bezpłatne.
Tych 7 błędów należy unikać przy czyszczeniu okularów
Chociaż jest to niezwykle proste, wiele osób ma wątpliwości dotyczące prawidłowego czyszczenia okularów – zdarza się też tak, że podczas tej czynności zaczynamy popełniać błędy. Aby pomóc w uniknięciu pomyłek, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze zasady:
Nieodpowiednie „ściereczki czyszczące”: aby uniknąć uszkodzenia szkieł okularowych, do ich czyszczenia nie należy używać zwykłych chusteczek nawilżanych lub higienicznych, odzieży ani innych materiałów wykonanych z celulozy lub szorstkiej bawełny. Zamiast tego używaj ściereczek z mikrofibry lub ściereczek zapobiegających zaparowywaniu. Przy ich wykorzystaniu dokładnie wyczyścisz swoje okulary, chroniąc przy tym szkła.
Agresywne środki czyszczące: w przypadku uporczywych zanieczyszczeń czasem sięgamy do chemicznych środków czyszczących do domowego użytku. Nie nadają się one jednak do czyszczenia okularów i często wywołują odwrotny skutek, między innymi uszkadzając szkła. Łagodny, niezawierający substancji nawilżających płyn do mycia naczyń w większości przypadków w zupełności wystarcza do dokładnego wyczyszczenia okularów. Również środki czyszczące w sprayu lub specjalne chusteczki czyszczące zapewnią Ci klarowne widzenie, o ile nie będą zawierały agresywnych substancji.
Zbyt ciepła woda: okulary łatwiej jest wyczyścić, używając do tego ciepłej wody. Należy jednak unikać zbyt wysokich temperatur, jeżeli okulary wyposażone są w jakiekolwiek powłoki. Gorąca woda mogłaby je uszkodzić.
Nieprawidłowe trzymanie okularów lub zbyt duży nacisk: niezależnie od tego, czy Twoje okulary wykonane są z metalu, czy też z plastiku, podczas czyszczenia trzymaj je zawsze za oprawkę (np. w środkowej części), nie zaś za szkła lub zauszniki. W przeciwnym wypadku możesz uszkodzić okulary. W przypadku okularów bez oprawek, wyczyść szkła, trzymając je delikatnie za zewnętrzną krawędź. Nie używaj dużo siły podczas czyszczenia okularów. Poprzez zbyt mocne tarcie mogą powstawać zadrapania, a soczewka okularowa może wypaść.
Czyszczenie okularów w zmywarce: nawet jeśli myjesz w swojej zmywarce inne rodzaje szkła, nie czyść w ten sposób swoich okularów. Wysoka temperatura wody, agresywne środki myjące oraz sól mogłyby uszkodzić szkła okularowe, a w szczególności szkła z powłokami. Czyszczenie okularów to ręczna robota – nie licząc czyszczenia przy pomocy myjki ultradźwiękowej.
Zdrapywanie uporczywych zabrudzeń: jeżeli na okularach powstaną np. plamy z farby, niektórzy próbują zdrapywać je z powierzchni szkieł. Jednak w ten sposób mogą jedynie pogorszyć sytuację. Jeżeli namoczenie nie pomoże w usunięciu zabrudzeń, należy udać się do optyka, który w profesjonalny sposób wyczyści okulary.
Samodzielne usuwanie zarysowań: gdy na okularach pojawią się rysy, spowodowane np. nieprawidłowym czyszczeniem, niektórzy mogą spróbować pozbyć się ich samodzielnie. Jednak w większości przypadków jest to niemożliwe. W przypadku zarysowanych szkieł najlepiej zwrócić się do specjalisty. Eksperci w salonach Fielmann chętnie Ci doradzą.
Konsultacje w salonie
Umów wizytę już terazZarezerwuj wizytę już teraz. Nasi specjaliści chętnie Ci doradzą.
Jak uniknąć zbyt częstego czyszczenia okularów?
Nasze okulary brudzą się w trakcie codziennego użytkowania, to zupełnie normalnie. Nie unikniemy zatem ich czyszczenia. Możesz jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym bardzo częste czyszczenie okularów nie będzie konieczne:
Prawidłowe przechowywanie: jeżeli w danym momencie nie potrzebujesz swoich okularów, nie zostawiaj ich w przypadkowym miejscu ‒ zamiast tego włóż je do specjalnego etui na okulary. W ten sposób Twoje okulary będą zabezpieczone nie tylko przed uszkodzeniami, lecz także przed kurzem i brudem.
Specjalne powłoki: oprócz powłok, które zwiększają komfort widzenia, istnieją również tzw. warstwy pielęgnacyjne. Mają one zwykle właściwości lipo- i hydrofobowe i są odporne na brud, dzięki czemu zanieczyszczenia nie przywierają tak łatwo do powierzchni okularów. Dodatkowo czyszczenie okularów staje się prostsze.
Dobre dopasowanie: podczas noszenia na powierzchnię okularów dostaje się tłuszcz, pot i sebum – to nieuniknione. Jeżeli jednak okulary brudzą się bardzo szybko po wyczyszczeniu, może to oznaczać, że nosisz je zbyt blisko twarzy. W takim przypadku, również przez wzgląd na komfort widzenia i noszenia, warto zapytać specjalisty, czy okulary dobrze leżą.
W salonach Fielmann kontrola okularów jest bezpłatna. Nasi specjaliści chętnie doradzą Ci podczas wizyty w jednym z salonów w Twojej okolicy, a przy okazji pokażą Ci również, jak prawidłowo czyścić okulary oraz jakie środki się do tego nadają.