Powiększające pomoce optyczne: Kiedy są przydatne?
Osoby z wadami wzroku stają przed wieloma wyzwaniami w codziennym życiu – a czasami same okulary nie są wystarczające. W przypadku poważnych wad wzroku trudno jest czytać gazety, etykiety cenowe w supermarkecie wydają się niewyraźne, a orientacja w komunikacji miejskiej jest trudna, jeśli nie można odczytać rozkładu jazdy.
Powiększające pomoce optyczne zapewniają szybkie i skuteczne rozwiązanie. Są praktycznym wsparciem w codziennych sytuacjach, które można zawsze mieć pod ręką, aby w razie potrzeby ułatwić widzenie. W tym artykule podsumowaliśmy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie powiększających pomocy optycznych i jakie wsparcie w tym zakresie może zapewnić kasa chorych.
W skrócie
W przypadku poważnej wady wzroku same okulary często nie są wystarczające – w takiej sytuacji stosuje się powiększające pomoce optyczne, które zapewniają aktywne uczestnictwo w codziennych sytuacjach.
Powiększające pomoce optyczne zapewniają wsparcie podczas czytania, robienia zakupów lub oglądania telewizji.
Oprócz kompaktowych lup i okularów do czytania istnieją również okulary lupowe, lunety i czytniki ekranu.
Powiększające pomoce optyczne powinny być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb. Specjalne dodatkowe funkcje, takie jak zintegrowane oświetlenie lub statyw, mogą zwiększyć funkcjonalność.
Jeśli istnieje wyraźna potrzeba zastosowania powiększających pomocy optycznych, koszty są pokrywane w całości lub częściowo przez kasę chorych.
Treść:
Wprowadzenie: Czym są powiększające pomoce optyczne?
Kiedy powiększające pomoce optyczne są przydatne?
Powiększające pomoce optyczne: Jakie rodzaje są dostępne
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu powiększających pomocy optycznych?
Wskazówki dotyczące korzystania z powiększających pomocy optycznych w życiu codziennym
Wprowadzenie: Czym są powiększające pomoce optyczne?
W niektórych codziennych sytuacjach okulary i soczewki kontaktowe są po prostu niewystarczające dla osób z poważnymi wadami wzroku. Powiększające pomoce optyczne zostały opracowane z myślą właśnie o takich momentach. Oferują one szczególnie silne powiększenie obiektów, znaków, obrazów telewizyjnych lub innych przedmiotów, aby umożliwić osobom z poważnymi problemami ze wzrokiem uczestnictwo w codziennym życiu.
Istnieją różne rodzaje powiększających pomocy optycznych:
Wzmocnione okulary do czytania: Te okulary do czytania są wyposażone w zintegrowane powiększenie, aby pomóc osobom z poważnymi wadami wzroku w czytaniu. Wzmocnione okulary do czytania oferują zazwyczaj powiększenie 1x do 2x.
Szkło do czytania/lupa do czytania: Jeśli same okulary nie są wystarczające, można użyć szkła do czytania, znanego również jako lupa do czytania. Powiększenie jest tutaj wyraźnie zwiększone. Lupy do czytania powiększają również czcionkę 1- lub 2-krotnie, przy czym powiększenie jest ograniczone do obszaru oglądanego przez szkło powiększające.
Lupa kieszonkowa: Lupa kieszonkowa umożliwia 4-krotne powiększenie z szerokim polem widzenia. Idealnie nadaje się na przykład do odczytywania informacji z wyciągów bankowych.
Okulary lupowe lub okulary lornetkowe: okulary lupowe idą o krok dalej i oferują powiększenie od 2x do 12x, w zależności od wybranej mocy. Są one szczególnie przydatne, gdy trudności sprawia także patrzenie w dal, a obiekty w oddali są niemal niemożliwe do rozpoznania dla osób z poważnymi problemami ze wzrokiem. Nie powinny być jednak używane w ruchu.
Czytnik ekranu:w przypadku poważnych wad wzroku, czytnik ekranu może być dobrą alternatywą, ponieważ umożliwia powiększenie od 5x do 60x. Czytany tekst jest przenoszony na oddzielny ekran, który znacznie powiększa rozmiar czcionki.
Wiele powiększających pomocy optycznych oferuje również dodatkowe funkcje, takie jak zintegrowane źródło światła, aby jeszcze bardziej ułatwić widzenie. Aby dowiedzieć się, które powiększające pomoce optyczne są dla Ciebie odpowiednie, powinieneś najpierw poznać swoje parametry wzroku.
Kiedy powiększające pomoce optyczne są przydatne?
Powiększające pomoce optyczne są przydatne w wielu sytuacjach i przy różnych schorzeniach. Powiększające pomoce optyczne dla seniorów są często używane, gdy wzrok pogarsza się wraz z wiekiem – czasami z powodu chorób oczu. Na przykład zwyrodnienie plamki żółtej może prowadzić do tak poważnej utraty wzroku, że konieczne jest korzystanie z powiększających pomocy optycznych. Zaćma, znana również jako katarakta, również poważnie ogranicza widzenie, uzależniając osoby nią dotknięte od powiększających pomocy optycznych w codziennych sytuacjach. Jednak wiele innych chorób oczu może również prowadzić do pogorszenia wzroku.
Jeśli zauważysz, że Twoje widzenie się pogarsza, powinieneś najpierw zbadać parametry Twojego wzroku. Jeśli wystąpią dodatkowe objawy, takie jak ubytki pola widzenia, martwe punkty lub ból oczu, warto również udać się do okulisty. Wiele chorób oczu znacząco ogranicza zdolność widzenia, przez co powiększające pomoce optyczne są przydatne, jednak dzięki leczeniu można przynajmniej ograniczyć ich nasilenie lub postęp.
Powiększające pomoce optyczne: Jakie rodzaje są dostępne
Wady wzroku są indywidualne i zróżnicowane - dotyczy to również powiększających pomocy optycznych, które są dostępne w wielu różnych typach i wariantach, aby zapewnić odpowiednią pomoc dla wszystkich potrzebujących ich osób. Każdy rodzaj powiększającej pomocy optycznej ma swoje zalety i wady.
Chociaż wyjaśniamy tutaj głównie, które modele są dostępne i jakie funkcje oferują, w dziale „Powiększające pomoce optyczne” możesz w jednym miejscu znaleźć wszystkie modele dostępne w Fielmann.
Lupy ręczne i okulary do czytania
Lupy ręczne są uważane za najprostszą formę powiększających pomocy optycznych. Podczas czytania gazet, wyciągów bankowych lub książek przesuwa się je nad tekstem, który jest powiększany przez szkło powiększające. Są kompaktowe i poręczne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w podróży. Duże powiększenie jest tutaj wyraźną zaletą, ale muszą być trzymane blisko tekstu, przez co tylko niewielka część jest wyraźna. Lupy ręczne są szczególnie popularne ze względu na ich praktyczność.
Okulary do czytania są również określane mianem lup ręcznych. Są one jednak często nieco szersze, dzięki czemu zapewniają bardziej komfortowe pole widzenia podczas czytania. Okulary do czytania mogą być również wyposażone w lampkę, dzięki czemu czytanie po zmroku nie stanowi problemu.
Lupy ręczne i okulary do czytania oferują powiększenie od 1x do 2x.
Lupy stojące
Lupy stojące są udoskonaleniem lup ręcznych. Są one umieszczane bezpośrednio na gazecie lub książce i oferują tę zaletę, że nie muszą być trzymane na stałe w dłoni. Dodatkowo do lupy stojącej dostępne są statywy i nakładki, które umożliwiają natychmiastowe odczytanie większego fragmentu tekstu. Lupy stojące oferują wiele zalet w codziennych sytuacjach, ale nie nadają się do użytku w podróży ze względu na swój ciężar i większy rozmiar.
Lupy stojące zazwyczaj oferują jedynie 1-2x powiększenie.
Okulary lupowe
Okulary lupowe przypominają zwykłe okulary do czytania, ale są dodatkowo wzbogacone o zintegrowane szkło powiększające. Mogą zostać dostosowane przez optyka i są dostępne z funkcją powiększania po obu stronach (okulary powiększające dwuoczne) lub po jednej stronie (okulary powiększające jednooczne). Okulary lupowe wymagają jednak niewielkiej odległości między książką a okiem, aby móc wyraźnie rozpoznać tekst. Pole widzenia jest mimo to nieco większe niż w przypadku tradycyjnej lupy ręcznej.
Okulary lupowe są dostępne w wersjach o różnej mocy i oferują powiększenie od 2x do 12x.
Okulary lornetkowe
Okulary lornetkowe to połączenie tradycyjnych okularów i kompaktowej lunety. Okulary mogą być używane oddzielnie, dzięki czemu ta wersja jest odpowiednia dla osób, które chcą jednocześnie skorygować swoją wadę wzroku. W razie potrzeby kompaktową lunetę można umieścić na soczewkach okularów, aby zapewnić znaczne powiększenie w dali. Okulary lornetkowe oferują jednak bardzo małe pole widzenia. Ponadto trudno jest ocenić odległość przez okulary lornetkowe, więc nie należy ich używać podczas chodzenia. Są one jednak odpowiednie, gdy ostre obiekty w dali pozostają w stałej odległości – na przykład w kinie, teatrze lub na imprezie sportowej.
Oprócz okularów lornetkowych, które składają się z oprawki okularów i dołączanej lunety, na rynku dostępne są również małe ręczne lunety, które można nosić przy sobie i używać ich w razie potrzeby. Ta wersja jest znacznie bardziej kompaktowa i dyskretna niż okulary lornetkowe, ale trzeba trzymać ją w dłoni przez cały czas, gdy jest używana.
Okulary lornetkowe i lunety są bardzo wydajne i umożliwiają powiększenie od 2x do 12x.
Elektroniczne lupy/Czytniki ekranu
Lupy elektroniczne również przesuwa się ręcznie nad tekstem. Nie posiadają one jednak zintegrowanego szkła powiększającego – rejestrują obraz lub tekst za pomocą zintegrowanej kamery, która następnie wyświetla powiększoną treść na ekranie. To sprawia, że lupy elektroniczne są szczególnie skuteczne i mogą powiększyć wyświetlaną treść nawet 20-krotnie. Dodatkowe statywy mogą ułatwić ich obsługę.
W przypadku szczególnie poważnych wad wzroku, czytniki ekranu można również zakupić z zewnętrznym ekranem, podobnym do telewizora. Dzięki tym elektronicznym lupom możliwe jest nawet 60-krotne powiększenie. Za pomocą różnych opcji połączeń, elektroniczne lupy do czytania można często podłączyć do istniejących urządzeń, takich jak telewizor lub komputer, w celu wyświetlania powiększonych treści.
Czytniki ekranu i lupy elektroniczne są uważane za najbardziej wydajny rodzaj lup i mogą powiększać wyświetlane treści od 5x do 60x.
Wskazówka: Większość systemów operacyjnych oferuje już zintegrowaną funkcję lupy do pracy przy komputerze. Pozwala to na cyfrowe powiększenie poszczególnych części ekranu.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu powiększających pomocy optycznych?
Powiększające pomoce optyczne powinny być dostosowane do Twoich oczu, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Kluczową rolę odgrywa również ich docelowe zastosowanie. Zarówno wymagane powiększenie, jak i najszersze możliwe pole widzenia odgrywają rolę w podejmowaniu decyzji.
1. Współczynnik powiększenia
Współczynnik powiększenia jest prawdopodobnie najważniejszym kryterium przy zakupie powiększających pomocy optycznych. Podczas gdy jest on stosunkowo niski w przypadku lup ręcznych, lup stojących i okularów powiększających, lupy elektroniczne i czytniki ekranu oferują szczególnie duże powiększenie. Możesz poprosić optyka lub okulistę o określenie, które powiększenie zapewni najlepsze wyniki w przypadku Twojej wady wzroku.
2. Obsługa
Powiększające pomoce optyczne powinny być łatwe w użyciu przez cały czas. Zależy to również od szczegółów: jeśli chcesz czytać książkę w ciszy i spokoju, zwłaszcza wieczorem, lupa powinna być również wyposażona w przyjemne światło, aby stworzyć optymalne warunki. Również elastyczne możliwości regulacji powiększenia bywają przydatne, aby optymalnie wyświetlać tekst w różnych rozmiarach. Przed zakupem zastanów się, które aspekty obsługi są dla Ciebie szczególnie ważne. Chętnie doradzimy w zakresie różnych opcji w salonie Fielmann w Twojej okolicy.
3. Komfort
Komfort również odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o wyborze powiększającej pomocy optycznej. Na przykład lupy ręczne muszą być stale trzymane w dłoni, co jest szczególnie męczące w przypadku utraty siły i długotrwałego czytania. Wygodna lupa stojąca może być w tym przypadku lepszym wyborem. Osobiste wymagania w zakresie komfortu będą zatem odgrywać szczególną rolę podczas podejmowania decyzji.
4. Mobilność
Mobilność jest także ważnym czynnikiem podczas codziennego korzystania z powiększającej pomocy optycznej. Lupy ręczne i lupy do czytania są szczególnie kompaktowe i mogą być również używane w ruchu, na przykład w celu ułatwienia czytania etykiet cenowych w supermarkecie. Natomiast lupy stojące i czytniki ekranu są odpowiednie do użytku w domu, ponieważ są trudne do przenoszenia ze względu na ich rozmiar i ciężar. Okulary lornetkowe i indywidualne lunety mogą być używane w domu, na przykład do oglądania telewizji, lub w podróży, podczas patrzenia w dal.
Wskazówki dotyczące korzystania z powiększających pomocy optycznych w życiu codziennym
Powiększające pomoce optyczne są dostępne w różnych wersjach, z których każda musi być dostosowana do Twojego codziennego stylu życia. Pierwszym krokiem jest nauczenie się prawidłowego korzystania z powiększających pomocy optycznych – Twój lokalny optyk udzieli Ci szczegółowych porad. Ponadto korzystanie z pomocy może być jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze dzięki wielu dodatkom.
Oświetlenie
Oświetlenie odgrywa ważną rolę w osiągnięciu jak najlepszej jakości widzenia. Z reguły jasne i zimne światło zapewnia optymalne warunki do lepszego rozpoznawania liter. Jeśli Twoje oczy również cierpią na nadwrażliwość na światło, dobrym wyborem mogą być powiększające pomoce optyczne z filtrami. Dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy nie widzą dobrze w ostrym świetle. Powiększające pomoce optyczne dla seniorów ze zintegrowaną ochroną przed odblaskami będą w tym przypadku dobrym wyborem.
Statywy i nakładki
Nawet jeśli widzenie za pomocą lupy ręcznej jest lepsze niż bez niej, to trzymanie jej w ręce przez cały czas – zwłaszcza przy dłuższych tekstach i książkach – jest mało wygodne. Statywy i nakładki ułatwiają korzystanie z powiększających pomocy optycznych, służąc jako uchwyt, a tym samym zwiększają komfort użytkowania. Dzięki temu ręce pozostają wolne i umożliwiają wykonywanie innych czynności.
Pielęgnacja i czyszczenie powiększających pomocy optycznych
Powiększające pomoce optyczne są używane na wiele różnych sposobów w codziennych sytuacjach i dlatego są szczególnie podatne na zabrudzenia i zarysowania. Aby zachować funkcjonalność i nadal cieszyć się wyraźnym widzeniem, szczególnie ważna jest regularna pielęgnacja i czyszczenie powiększających pomocy optycznych.
Do wstępnego czyszczenia można użyć ściereczki z mikrofibry, która nadaje się również do okularów. Specjalna szczoteczka do czyszczenia z miękkim włosiem jest odpowiednia do usuwania kurzu i brudu z obiektywów, okularów, soczewek i wyświetlaczy.
Po wstępnym czyszczeniu należy spryskać ściereczkę z mikrofibry specjalnym środkiem czyszczącym. Następnie należy delikatnie przetrzeć nią zabrudzoną powierzchnię. Ważne jest, aby używać miękkiej ściereczki w celu uniknięcia zarysowań. W szczególności soczewki lup i inne pomoce optyczne, które posiadają warstwę ochronną lub powłokę, powinny być czyszczone z najwyższą ostrożnością. Dlatego nie należy nigdy stosować środka czyszczącego bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię.
Wsparcie finansowe i pokrycie kosztów przez kasę chorych
Kasy chorych pokrywają koszty powiększających pomocy optycznych, jeśli Twój wzrok jest na tyle osłabiony, że bez takiego wsparcia nie byłoby już możliwe uczestniczenie w codziennym życiu. W tym celu należy przedstawić zaświadczenie od lekarza okulisty potwierdzające taką konieczność. Jeśli posiadasz takie zaświadczenie, formalności związane ze zwrotem kosztów przez kasę chorych zostaną uregulowane w najbliższym salonie Fielmann.
Jednak aby koszty zostały pokryte, pomoc wizualna musi być odpowiednia: w przypadku zwykłej krótkowzroczności koszty profesjonalnego czytnika ekranu nie są automatycznie refundowane. W zależności od wybranego modelu, możliwe jest również, że kasa chorych przekaże jedynie dopłatę, podczas gdy dodatkowe koszty trzeba będzie ponieść we własnym zakresie.
Wnioski i inne źródła pomocy
Wiele chorób oczu i oznak starzenia może sprawić, że powiększająca pomoc wizualna stanie się niezbędna. Istnieje wiele różnych rodzajów i modeli, które zapewniają wsparcie w codziennym życiu – wybór odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników. Powinieneś zatem dostosować swoje powiększające pomoce optyczne do indywidualnych potrzeb. Skorzystaj ze szczegółowych porad dostępnych w najbliższym salonie Fielmann. Można tam również określić parametry wzroku, aby dokładnie poznać swoje potrzeby. W takim przypadku koszt powiększających pomocy optycznej może zostać pokryty przez kasę chorych.
Dalsze przewodniki
Znajdziesz tutaj dalsze szczegółowe informacje na temat okularów. Nasze artykuły dostarczą Ci cennych wskazówek, które pomogą Ci w codziennym użytkowaniu okularów.