Acetat okulary
Obecnie okulary to coś więcej niż tylko dowód wyczucia stylu: to ozdoba twarzy! Dobrze zorientowane gwiazdy już dawno to odkryły: Demi Moore preferuje proste, czarne okulary w stylu oversize, a Lady Gaga zakładając ekscentryczne, małe dzieła sztuki dodaje wyrazu swoim prowokacyjnym występom.
Piłkarski trener Jürgen Klopp, ikona mody Karl Lagerfeld oraz supergwiazdy takie jak Meryl Streep, Anastacia i Nicole Kidmann noszą okulary z premedytacją! Najsławniejszą gwiazdą noszącą okulary jest jednak Sir Elton John. Jego obsesja na punkcie okularów jest legendarna, a słabość do nich stała się cechą rozpoznawczą tej sławnej gwiazdy muzyki pop. Posiada niezliczone pary okularów, zbiera je tak jak filatelista znaczki pocztowe.
Krzykliwe, dziwaczne i piękne, eleganckie, ekskluzywne i ekstrawaganckie: obecnie pod względem kształtów i kolorów okulary są tak samo zróżnicowane jak damskie buty czy torebki. Podkreślają wyjątkowość noszącej je osoby, są oznaką wyczucia mody i wyrazem stylu, indywidualnym dodatkiem i odpowiednim uzupełnieniem stylizacji.
A wszystko za sprawą acetatu (octanu celulozy). To właśnie materiały, z których wykonane są nowoczesne, wymarzone okulary, sprawiają, że projektanci okularów mogą puszczać wodze fantazji bez obawy o to, czy możliwe będzie wyprodukowanie ich projektów. Octan celulozy to fascynujący materiał do produkcji okularów. Można go frezować, polerować i wytwarzać z niego najmodniejsze oprawki o nieskończonych możliwościach kombinacji kolorów.
Dzięki zastosowaniu acetatu wszystko jest możliwe. Lekkość i komfort noszenia stały się dzięki temu materiałowi oczywistością. Okulary, które optycznie należą do „wagi ciężkiej”, jak robiące masywne wrażenie okulary nerdy, w żadnym razie nie leżą ciężko na nosie. Ten znamienny trend w modzie zawdzięcza przedstawicielowi „wagi piórkowej” acetatowi swoją lekkość.
Materiał podstawowy: z płytek acetatu powstają oprawki o wciąż nowych kombinacjach kolorów.
Octan celulozy (acetat) to naturalny produkt! Uzyskiwany jest z celulozy, organicznej substancji włóknistej. Materiałem wyjściowym do otrzymania octanu celulozy jest bawełna. Inaczej niż w przypadku przeróbki na tekstylia, droga bawełny do octanu celulozy jest dość skomplikowana. Bawełna przeznaczona do produkcji okularów jest suszona, mielona na proszek, następnie poddawana estryfikacji kwasem octowym, farbowana, uzyskuje wzór, a pod koniec procesu jest przetwarzana na płytki o stałej konsystencji. Z tych właśnie płytek octanu celulozy jest wycinana i poddawana frezowaniu opawa okularowa.
Acetat oznacza (do)wolność kształtów i kolorów! Dzięki możliwościom połączeń fantazja projektantów okularów nie zna tutaj granic. Wariacje kolorów i kształtów sprawiają, że blaknie przy nich każda tęcza. Mieniący się lub wielowarstwowy, w kontrastujących ze sobą kolorach, z połyskiem lub matowy, surowy i klarowny: acetat jako materiał na okulary ma nieskończone możliwości! Warstwy i stopniowe cieniowanie robią wrażenie przestrzennej głębi. Aby kreatorzy okularów mogli osiągnąć trójwymiarowe efekty, płytki acetatu nakładane są na siebie warstwami i łączone w jeden blok. Specjalista nazywa ten proces „spajaniem”. Klienci salonów Fielmann dzięki temu różnokolorowemu i wielowarstwowemu materiałowi mogą wybierać spośród wciąż nowych, modnych opraw okularowych.
By w pełni uwydatnić przejrzystość i blask acetatu, w firmie Fielmann podczas wytwarzania okularów wykorzystuje się sprawdzoną od dawna sztukę rzemieślniczą: przez 70 godzin zauszniki i oprawka wirowane są w bębnie razem z drobnymi kawałkami drewna i pastą ścierną.
Gama kształtów jest szeroka. Również w odniesieniu do wzornictwa projektanci mogą dać upust swojej kreatywności – Lady Gaga w oprawkach z acetatu będzie z pewnością brylować na scenie. Design odważny i rzucający się w oczy lub stonowany i elegancki: acetat nadaje indywidualny charakter okularom i osobie je noszącej.
Ale także wśród zwolenników surowych linii acetat jako materiał wysuwa się na pierwszy plan. Delikatne oprawki na każdy dzień, wysokiej jakości okulary zaprojektowane przez znanych projektantów, różne połączenia „szylkretu” w ciepłych odcieniach koloru brązowego i żółtego á la „hawana” oraz oprawy w klarownym, czarnym kolorze – klasyczny model, który zawsze będzie fascynować – dzisiaj również są wykonane z octanu celulozy.
Okulary: Fielmann | MI 035 SUN FA | LD 025 SUN FA | Obecnie nie można sobie wyobrazić mody okularowej bez acetatu.
Klasyczne oprawki w kształcie retro to aktualny trend w modzie. Oprawki w stylu lat 60., 70. i 80. wykonane z acetatu wyglądają nowocześnie i odpowiadają duchowi czasu, kształt panto z lat 30. jest znowu aktualny, a okularowe ikony z „Blues Brothers” w stylu „wayfarer“ powracają w XXI wieku jako klasyczny model.
Masz wysokie czoło, twarz w kształcie trapezu lub owalną, okrągłą albo kwadratową? A może masz zadarty nos lub wystające kości policzkowe? W oprawce wykonanej z acetatu każdemu będzie do twarzy!
W kolekcji Fielmann oferujemy bogaty wybór modnych oprawek z acetatu – z całą pewnością znajdziesz również model, który będzie pasować do Twojej twarzy, typu i stylu życia. Każda para okularów z kolekcji Fielmann wykonana z acetatu zawiera na wewnętrznej stronie zausznika informację o pochodzeniu „Acetat: Naturprodukt”, czyli acetat: produkt naturalny.