Okulary progresywne: Fielmann – płynnie pokonać wszystkie dystanse!
„Gdzie są moje okulary...?” Czy to pytanie brzmi znajomo? Odpowiedź w słuchowisku monachijskiego komika Karla Valentina była następująca: „Tobie do szukania okularów potrzebne są okulary!”
Ten, komu potrzebne są okulary do czytania i okulary do dali, poszukuje często dwóch par. Od śmierci Valentina w roku 1948 upłynęło jeszcze ponad 10 lat, zanim opracowano pierwsze szkła do okularów progresywnych. Dzisiaj dzięki jednej parze okularów można rozwiązać trzy problemy: Okulary progresywne korygują krótkowzroczność, służą przy starczowzroczności jako okulary do czytania i również w obszarze pośrednim – na przykład pracując przy biurku – wszystko widzą Państwo jasno i wyraźnie.
To oznacza, że: w okularach progresywnych rozpoznają Państwo swojego szefa na drugim końcu korytarza, będą mogli patrzeć w oczy partnerowi handlowemu podczas rozmowy i przeczytać projekt umowy bez konieczności uprzedniej zmiany okularów. Okulary progresywne są więc okularami na każdą sytuację i każdą odległość. Karlowi Valentinowi na pewno by się to podobało!
Soczewka progresywna: płynne, wyraźne widzenie na wszystkie odległości
Okulary progresywne są określane przez optyków również jako „okulary wieloogniskowe”, ponieważ jednym szkłem korygowane są różne wady. Dla Państwa oznacza to, że patrząc ku górze, w okularach progresywnych widzą Państwo ostro w dali, spoglądając w dół, ostro w bliży.
Obecnie dzięki nowoczesnej technologii produkcji można zapewnić, że w obszarach peryferyjnych szkieł progresywnych występuje co najwyżej minimalna nieostrość, która przez większość osób noszących okulary jest ledwie zauważalna i intuicyjnie niwelowana ruchem głowy w bok. Proces produkcyjny okularów progresywnych jest złożony: dzięki zmiennej krzywiźnie powierzchni szkła dziesiątki mocy optycznych połączone są w jednym szkle progresywnym.
Okulary progresywne to najwygodniejszy i najnowocześniejszy sposób korekcji starczowzroczności (presbiopii). Ponieważ szkieł progresywnych właściwie nie można odróżnić od normalnych szkieł jednoogniskowych, nie zdradzają one Państwa wieku. Ponadto starczowzroczność jest całkowicie naturalnym procesem. Związany jest on ze słabnącą elastycznością soczewki oka: tak zwana zdolność akomodacyjna ulega pogorszeniu. Co oznacza, że soczewka oka nie uwypukla się w wystarczający sposób. W rezultacie przedmioty znajdujące się blisko nie są widziane ostro: potrzebują Państwo okularów do czytania!
Więcej na temat starczowzroczności
Więcej na temat okularów do czytania
Nawet jeśli okulary do czytania wyglądają dzisiaj gustownie i przyjęły się jako modny dodatek, okulary progresywne stanowią wygodną alternatywę dla korekcji starczowzroczności. Dzięki okularom progresywnym unikną Państwo ciągłej zmiany okularów do czytania na okulary, które korygują tylko dal. Nowoczesne okulary progresywne to ogromny postęp dla tych wszystkich, których oczy muszą reagować na szybko zmieniające się sytuacje i różne odległości. Inaczej niż w przypadku okularów do czytania, okulary progresywne umożliwiają wyraźne widzenie w dali, w bliży a także na odległości pośrednie. Obszary szkła o różnej zdolności skupiającej stopniowo i płynnie przechodzą jeden w drugi, stąd nazwa progresywne: „stopniowo wzrastający”. W okularach oczy kierujemy płynnie w tą i z powrotem między różnymi dystansami.
Starczowzroczność
Wraz z wiekiem elastyczność soczewki oka zmniejsza się. Z tego względu oko traci zdolność ostrego odzwierciedlania położonych blisko przedmiotów, litery i cyfry rozmywają się. Okulary progresywne to najwygodniejszy i najnowocześniejszy sposób korekcji starczowzroczności (presbiopii).
Skorzystania z porady!
Zarezerwuj teraz spotkanieW tej chwili nie jest jeszcze możliwe zamówienie progresywnych okularów online. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia salonu Fielmann, przymierzenia okularów i skorzystania z porady!
Szkła okularowe – porównanie obszarów widzenia
Milimetrowa precyzja gwarantuje dobre widzenie! Własne okulary progresywne
W celu wykonania indywidualnych okularów progresywnych optyk musi ustalić Państwa korekcję i dokładnie wycentrować soczewki. Dopiero pomiar wszystkich niezbędnych parametrów i precyzyjne osadzenie soczewek progresywnych w oprawie okularowej zapewnią wyraźne, płynne widzenie. Jeśli okulary nie leżą prawidłowo, ich noszenie będzie niewygodne. Widzenie nie jest również wyraźne, jeżeli oprawa została niedokładnie dopasowana. W salonach Fielmann badanie wzroku, centrowanie szkieł i dopasowanie oprawy są oczywiście bezpłatne.
Aby ustalić prawidłowe wartości dla szkieł progresywnych, konieczne jest przeprowadzenie badania ostrości wzroku. W salonach Fielmann profesjonalni optycy sprawdzą Państwa ostrość wzroku z wykorzystaniem najnowszej technologii.
Po określeniu korekcji nasi optycy doradzą Państwu przy wyborze właściwej oprawy i odpowiednich soczewek progresywnych. Mogą Państwo wybierać spośród różnych materiałów, które na życzenie pokryte zostaną powłokami uszlachetniającymi, jak np. powłoką antyrefleksyjną lub utwardzającą.
Centrowanie szkieł okularowych wymaga szczególnej uwagi!
W salonie Fielmann soczewki Państwa okularów progresywnych centrowane są z najwyższą precyzją przez profesjonalnych optyków: dokładne co do milimetra określenie odległości między oczyma i wysokości szlifowania soczewek okularowych gwarantuje dobre widzenie. Odstępstwa nawet o milimetry wywołują efekt pryzmatyczny, który z kolei może prowadzić do zmęczenia, złego samopoczucia lub bólów głowy.
Aby okulary progresywne mogły zagwarantować Państwu wyraźne widzenie, ich soczewki należy wycentrować: w tym celu konieczne jest precyzyjne określenie rozstawu oczu, wysokości źrenic oraz wykonanie innych pomiarów (kąt pantoskopowy, odległość wierzchołka rogówki od tarczy, kąt krzywizny oprawy). Na podstawie wyników pomiarów soczewki progresywne zostaną wycentrowane z dokładnością co do milimetra i zamocowane w oprawie. Rozbieżności w centrowaniu wywołują skutki uboczne, które rzadko kojarzone są ze źle dopasowanymi okularami. Dolegliwości takie jak bóle głowy, złe samopoczucie i zmęczenie mogą mieć związek z nieprawidłowym wycentrowaniem okularów.
Aby okulary progresywne można było naprawdę wygodnie nosić, zostaną one dopasowane pod względem anatomicznym przez naszych optyków. Okulary nie powinny uciskać nosa i okolicy uszu ani zsuwać się. Ustalone podczas centrowania punkty odniesienia muszą bez zmian pozostać przed oczyma.
Nasza wskazówka dotycząca Państwa pierwszych okularów progresywnych: wcześnie zacząć nosić, często używać!
Nasi optycy zalecają, by odpowiednio wcześnie zdecydować się na okulary progresywne. Wtedy łatwiej będzie Państwu je zaakceptować. Im częściej będą Państwo nosić swoje okulary, tym szybciej się do nich przyzwyczają. Większość klientów używa ich bez żadnych problemów zaraz po zakupie lub po kilku dniach.
Okulary do komfortowego widzenia w pomieszczeniu: Fielmann – wygodne widzenie w bliży!
Oferowane są również soczewki progresywne, które zostały opracowane specjalnie z przeznaczeniem do pracy przy biurku. Okulary wyposażone w takie szkła nazywamy okularami do komfortowego widzenia w pomieszczeniu lub komfortowymi okularami do bliży. W takich okularach widać wyraźniej na większe odległości niż w typowych okularach do czytania, jednak okulary te nie nadają się do dali. Lepszą alternatywą dla wyraźnego widzenia na wszystkich dystansach są klasyczne okulary progresywne.
Okulary do pracy przy komputerze: Fielmann – wygodne widzenie w biurze!
Intensywna praca przy ekranie komputera to dla oczu duże obciążenie. Nawet mała wada wzroku wywołuje negatywne skutki. Okulary do komputera są dobrym rozwiązaniem. W zależności od wykonania mogą to być indywidualnie dobrane okulary do czytania ze specjalnymi szkłami do pracy przy komputerze, które dostosowane są do Państwa potrzeb, lub tak zwane okulary do komfortowego widzenia w pomieszczeniu.