Polaryzacyjne szkła okularowe
W codziennym życiu istnieje się wiele świateł odblaskowych, które mogą powodować silny efekt oślepienia. Jeśli promienie słoneczne padają na mokrą drogę, grubą warstwę śniegu lub powierzchnię wody podczas pływania w morzu, ogranicza to widzenie i obciąża oczy. Już kilkaset lat temu Inuici zdawali sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są oślepiające promienie słoneczne – dlatego wyrzeźbili z drewna okulary z niewielkimi szczelinami, które pozwalały widzieć w gęstym śniegu bez ryzyka oślepienia. Szkła polaryzacyjne zapobiegają niebezpiecznemu oślepianiu, a tym samym przyczyniają się do poprawy komfortu widzenia na co dzień.
W skrócie
Szkła polaryzacyjne wykorzystują tak zwane filtry polaryzacyjne, aby zmniejszyć efekt oślepiania.
Na soczewkę nakładane są drobne kryształy, które filtrują promienie padające pionowo i przepuszczają promienie poziome.
Dzięki temu szkła polaryzacyjne umożliwiają wyraźne, kontrastowe widzenie bez odblasków.
Używanie okularów ze szkłami polaryzacyjnymi ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas spędzania czasu na zewnątrz.
Również osoby wrażliwe na światło mogą korzystać z polaryzacyjnych szkieł okularowych.
Czym są szkła polaryzacyjne?
Opracowanie technologii przez Polaroid, która stanowi również podstawę dla polaryzacyjnych szkieł okularowych, było prawdziwym przełomem. Jej historia wywodzi się od studenta chemii Erwina H. Landa, który studiował na Uniwersytecie Harvarda i w roku 1929, w wieku 20 lat, wynalazł syntetyczny materiał polaryzacyjny. Aparat natychmiastowy Polaroid i okulary przeciwsłoneczne produkowane przez Polaroid Company szybko odniosły światowy sukces.
W ten sposób polaryzacyjne szkła okularowe stały się podstawą rozwoju standardowych okularów przeciwsłonecznych zapewniających znaczne ograniczenie odblasków na co dzień. Podczas gdy zabarwienie soczewek miało na celu ochronę oczu przed padającym światłem, dodatkowa polaryzacja soczewek sprawiła, że promienie pionowe były filtrowane, co umożliwiało widzenie bez odblasków. Przez lata technologia ta była stale rozwijana, dzięki czemu na rynku dostępne są nie tylko okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Również konwencjonalne szkła okularowe mogą być wyposażone w filtry polaryzacyjne.
Specjalne filtry w okularach polaryzacyjnych redukują odblaski, dzięki czemu możliwe jest wyraźniejsze postrzeganie kolorów i kontrastów. Łagodzi to objawy zmęczenia oczu i pomaga bezpiecznie poruszać się w ruchu ulicznym – nawet w pełnym słońcu.
Jak działają polaryzacyjne szkła okularowe?
Promienie światła rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach, gdy docierają do ziemi. Dla naszych oczu promienie te są niezwykle jaskrawe – jednak standardowe okulary przeciwsłoneczne mogą pomóc. Jeśli jednak źródło światła dociera do powierzchni odblaskowej, np. w przypadku promieni słonecznych uderzających w powierzchnię wody lub śniegu, światło nie rozchodzi się już równomiernie we wszystkich kierunkach, lecz jest odbijane w poziomie i w pionie. Te wiązki promieni powodują powstawanie uciążliwych odblasków, które trudno jest wyeliminować nawet podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych.
Wygląda to inaczej w przypadku korzystania z okularów z polaryzacyjnymi szkłami okularowymi. Szkła okularowe posiada cienką powłokę z tworzywa sztucznego, w którą wbudowane zostały drobne kryształy (tzw. filtry polaryzacyjne) w układzie poziomym. Pionowe światło padające na kryształy jest pochłaniane, podczas gdy poziome promienie światła mogą nadal przenikać przez filtry i docierać do oczu. Zapewnia to wyraźne widzenie, podczas gdy odblaski są filtrowane.
Co dają szkła polaryzacyjne?
Szkła polaryzacyjne pochłaniają odblaski i rozproszone światło, dzięki czemu widzisz dużo lepiej i wyraźniej w ruchu drogowym oraz we wszystkich miejscach, w których istnieje ryzyko oślepienia – na przykład podczas uprawiania sportów wodnych, jazdy na nartach lub wędkowania. Działanie filtrów zwiększa kontrast widzenia, a kolory i kontury wydają się szczególnie wyraźne i intensywne. Redukuje to również objawy zmęczonych oczu.
Zalety polaryzacyjnych szkieł okularowych
Istnieje wiele zalet okularów polaryzacyjnych. Działanie filtrów znajdujących się na specjalnej powłoce z tworzywa sztucznego zmniejsza odblaski spowodowane silnym padaniem światła na powierzchnie odblaskowe podczas codziennych czynności. Ponadto polaryzacyjne szkła okularowe zwiększają widoczność jasnych i ciemnych kontrastów, dzięki czemu możesz dobrze widzieć w pogodne i słoneczne dni. Zwiększona percepcja kontrastów skutkuje również bardziej szczegółowym postrzeganiem otoczenia, co dodatkowo optymalizuje ostrość widzenia. Wszystkie te efekty pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu, nawet w trudnych warunkach, dlatego w dłuższej perspektywie czasu robisz również coś dobrego dla zdrowia Twoich oczu. Jeśli skorzystasz z okularów przeciwsłonecznych z polaryzacyjnymi szkłami, zintegrowana ochrona UV również będzie wzmacniać ten efekt.
Sytuacje, w których używanie szkieł polaryzacyjnych jest korzystne
Polaryzacyjne szkła okularowe są odpowiednim wyborem w wielu codziennych sytuacjach:
Podczas jazdy samochodem: Jeśli często prowadzisz auto, trudno jest uniknąć jazdy po mokrych ulicach. Wystarczy, że w tym samym czasie świeci słońce, a odbijające się światło szybko dotrze do Twoich oczu, oślepiając Cię. Polaryzacyjne szkła okularowe redukują odblaski i zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze.
Podczas uprawiania sportów zimowych: śnieg wyjątkowo mocno odbija promienie słoneczne. Jeśli spędzasz dużo czasu w zaśnieżonych obszarach, lubisz jeździć na nartach lub wędrować zimą, polaryzacyjne szkła okularowe odciążą Twoje oczy również podczas takich aktywności.
Podczas uprawiania sportów wodnych: niezależnie od tego, czy łowisz ryby, pływasz czy surfujesz – gładka powierzchnia wody odbija promienie słoneczne, a tym samym ogranicza widoczność. Polaryzacyjne szkła okularowe pomagają zachować ostrość widzenia podczas uprawiania sportów wodnych lub aktywności na wodzie.
Dla osób wrażliwych na światło: Niektóre oczy są po prostu bardziej wrażliwe niż inne. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na światło i silnie reagujesz na odblaski, polaryzacyjne szkła okularowe są również dobrym rozwiązaniem, aby chronić i odciążyć Twoje oczy.
Wady okularów polaryzacyjnych
Niestety okulary polaryzacyjne mogą mieć również wady. Okulary ze szkłami polaryzacyjnymi nie tylko filtrują odblaski światła na ulicy, ale także światło pochodzące z oświetlonych obiektów – na przykład wyświetlaczy na desce rozdzielczej podczas jazdy. Wyświetlacze LCD, jakie znamy przede wszystkim ze smartfonów, monitorów komputerowych i urządzeń nawigacyjnych, są już wyposażone w wbudowany filtr polaryzacyjny. Światło pochodzące z tych urządzeń to również światło polaryzacyjne. Jeśli filtry okularów nakładają się na siebie, w polu widzenia mogą być widoczne kolorowe obwódki. Tylko urządzenia funkcjonujące bez polaryzacji (takie jak nowoczesne urządzenia OLED) nie dają tego efektu.
Sytuacje, w których używanie szkieł polaryzacyjnych nie jest korzystne
Czasem zdarzają się sytuacje, w których używanie polaryzacyjnych szkieł okularowych może być niekorzystne:
Podczas korzystania z ekranów LCD: polaryzacyjne szkła okularowe mogą znacznie utrudnić odczytywanie informacji z ekranów LCD. Znacznie trudniejsze jest również wyraźne widzenie symboli na desce rozdzielczej. Jeśli chcesz aktywnie korzystać z urządzeń technicznych z ekranem LCD, powinieneś zmienić okulary na inne, aby uniknąć objawów zmęczenia oczu.
Polaryzacyjne szkła okularowe nie są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach ani do noszenia w nocy, ponieważ szkła polaryzowane są zawsze zabarwione w 50%, co oznacza, że promienie słoneczne są filtrowane w jednym kierunku.
Podsumowanie: Czy szkła polaryzacyjne są lepsze od okularów bez polaryzacji?
Nie istnieje jedna ogólna odpowiedź na pytanie, czy polaryzacyjne szkła okularowe są lepsze od szkieł okularowych bez polaryzacji. Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, uprawiasz sporty wodne lub zimowe, a także kiedy dużo podróżujesz samochodem, polaryzacyjne szkła okularowe będą odpowiednim wyborem dla Ciebie. Jednak, jeśli jesteś bardziej typem domatora, który spędza dużo czasu przed ekranami, okulary te mogą nawet pogorszyć jakość Twojego widzenia. W przypadku wątpliwości zalecamy używanie innych okularów do aktywności na świeżym powietrzu niż do pracy przed ekranem – w ten sposób będziesz idealnie przygotowany na każdą sytuację.
Jeśli chcesz uzyskać dodatkową poradę na temat polaryzacyjnych szkieł okularowych, możesz umówić się na wizytę i odwiedzić salon Fielmann w pobliżu.