Okulary do jazdy samochodem – pewność w podróży
Jazda samochodem to wyzwanie dla naszych oczu – przede wszystkim wtedy, gdy deszcz, mgła lub ciemność ograniczają nasze widzenie. Dlatego też przy niemiarowości wzroku ważne jest noszenie odpowiednich okularów do jazdy samochodem. Dzięki nim możemy szybciej reagować, szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach. Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy okulary do jazdy samochodem są konieczne lub wymagane przepisami prawa, a także na co zwracać uwagę przy ich zakupie.
Kiedy okulary do jazdy samochodem są niezbędne?
Jeśli masz krótkowzroczność i na co dzień nosisz okulary, będą Ci one potrzebne również podczas jazdy samochodem. Jednak być może dotychczas okulary nie były Ci potrzebne i zastanawiasz się, czy Twój wzrok się nie pogarsza i czy jazda samochodem bez okularów nadal jest dobrym pomysłem. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na następujące oznaki pogorszenia wzroku:
Masz częste bóle głowy.
Twoje oczy są suche, łzawią i łatwo się męczą.
Znaki drogowe, inne samochody itd. zauważasz później niż do tej pory.
Nie jesteś w stanie precyzyjnie ocenić odległości dzielącej Cię od innych pojazdów lub obiektów na drodze.
Dłuższa jazda wydaje Ci się bardziej męcząca niż dotychczas.
Coraz trudniej jest Ci prowadzić samochód po zmierzchu oraz nocą.
Jeżeli zauważasz u siebie jeden lub kilka z wymienionych symptomów, udaj się do okulisty lub optyka na badanie wzroku. Dalsza jazda samochodem bez okularów mogłaby być bowiem niebezpieczna nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych.
Badanie wzroku a prawo jazdy: kiedy okulary do jazdy samochodem są wymagane przez prawo?
Badania dowodzą, że w przypadku osób, które pomimo swojego słabego wzroku prowadzą samochód bez okularów lub soczewek, ryzyko wypadku jest większe. Dlatego też przy ubieganiu się o prawo jazdy należy przedłożyć wynik badania wzroku. Przepisy mówią o tym, że okulary do jazdy samochodem są konieczne wówczas, gdy zdolność widzenia, a zatem ostrość wzroku jest niższa niż 0,7 (wartość tę wyraża się zwykle procentowo, jest to więc 70% ostrości wzroku).
Obowiązek noszenia okularów zaznaczany jest na dokumencie uprawniającym do jazdy. Oznaczenie 01.01 odnosi się przy tym do okularów, zaś 01.02 do soczewek kontaktowych. Podczas kontroli drogowej policja może sprawdzić, czy kierowca ma na sobie wymagane do prowadzenia pojazdu okulary lub soczewki.
Osoby, które mają słabszy wzrok, powinny zatem koniecznie zaopatrzyć się w okulary do jazdy samochodem. Zapasowa para okularów w schowku będzie dodatkowym zabezpieczeniem. Nawet jeżeli badanie wzroku masz już za sobą, warto kontrolować swój wzrok mniej więcej raz na dwa lata. W przypadku osób powyżej 65 roku życia zaleca się rokroczne wykonywanie badania.
Jakie okulary nadają się do jazdy samochodem?
O tym, jakie okulary pasują do Ciebie i Twojego stylu, przekonasz się, czytając nasz poradnik na temat kształtów twarzy i okularów. Okulary do jazdy samochodem powinny jednak nie tylko dobrze wyglądać, ale również mieć określone właściwości, dzięki którym zapewnią Ci odpowiednie widzenie w każdym momencie.
Przy wyborze oprawek warto zatem zastanowić się, czy zapewnią nam one odpowiedni komfort również podczas dłuższych podróży. Ponadto okulary nie powinny zsuwać nam się z nosa – w jednym z naszych poradników przeczytasz, jak powinny leżeć okulary. W przypadku modeli do jazdy samochodem ważne są duże szkła, które zapewniają wystarczająco duże pole widzenia, a także tzw. widzenie boczne. Wąskie oprawki oraz wysoko osadzone, cieńsze zauszniki zadbają dodatkowo o nieograniczone widzenie.
Antyrefleksyjne, z polaryzacją: dobór szkieł ma znaczenie
W przypadku okularów do jazdy samochodem szczególną rolę odgrywają szkła. To przede wszystkim od nich zależy, jak dobrze będziesz widzieć w poszczególnych sytuacjach. Na pewno warto zdecydować się na szkła z antyrefleksem. Szczególnie podczas jazdy nocą niwelują one refleksy świetlne wywoływane przez pojazdy jadące z naprzeciwka. Jeśli więc szukasz okularów, które zabezpieczą Cię przed oślepieniem podczas jazdy samochodem, sięgnij po szkła z powłoką antyrefleksyjną.
W przypadku jazdy samochodem doskonale sprawdzają się ponadto szkła z polaryzacją, które jeszcze skuteczniej minimalizują oślepiające refleksy, powodowane np. przez światło odbijające się od mokrych dróg, zapewniając w ten sposób wysoki poziom kontrastu i przejrzyste widzenie. Podczas jazdy w ciemności dodatkowym ulepszeniem będą szkła z filtrem światła niebieskiego.
Do prowadzenia samochodu nadają się również okulary progresywne. W ich przypadku należy jedynie pamiętać o poszczególnych obszarach widzenia: podczas gdy przy spoglądaniu przez przednią szybę Twój wzrok skierowany jest na obszar dali – patrzysz zatem przez górną część szkieł – na lusterko wsteczne i lusterka boczne musisz spoglądać przez dolną część szkieł, która przeznaczona jest do bliży. W tym celu musisz w umiejętny sposób przychylić głowę. To zaś wymaga nieco wprawy.
Prowadzenie samochodu w okularach przeciwsłonecznych: o czym należy pamiętać
Podczas słonecznych dni wiele osób sięga po okulary przeciwsłoneczne, aby chronić swoje oczy przed jaskrawym światłem i promieniowaniem UV – również podczas jazdy samochodem. Jednak nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się w tym przypadku: jeżeli szkła będą zbyt przyciemnione, podczas kontroli policja może wystawić nam mandat.
Dlatego też przy wyborze swoich okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę na kategorię filtra: kategoria 4 oznaczająca najwyższy stopień zaciemnienia jest niedozwolona do stosowania w ruchu drogowym, ponieważ przepuszcza jedynie od trzech do ośmiu procent światła. Możesz za to bez wahania wybrać okulary fotochromowe. Pamiętaj jednak, że ze względu na ograniczenie w postaci przedniej szyby, Twoje okulary mogą przyciemnić się zbyt lekko.
Oprócz stopnia zaciemnienia, przy wyborze okularów do jazdy samochodem warto zwrócić uwagę na kolor szkieł: szare, brązowe i zielone szkła będą bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ ułatwiają rozpoznawanie świateł hamowania i sygnalizacji świetlnej. Czerwona i niebieska barwa zaburzają z kolei widzenie kontrastowe i dlatego nie zaleca się wyboru szkieł w tych kolorach. Eksperci odradzają ponadto wybór szkieł w kolorze żółtym, ponieważ mogą one pogarszać jakość widzenia po zmroku.
Niezależnie od wszystkiego warto zdecydować się – podobnie jak w przypadku zwykłych okularów do jazdy samochodem – na okulary przeciwsłoneczne z antyrefleksem. Ponadto dostępny jest również szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją, które zapewnią jeszcze lepsze widzenie podczas kierowania pojazdem. Jeżeli będziesz potrzebować wsparcia przy wyborze odpowiednich okularów, nasi specjaliści w salonach Fielmann z chęcią Ci doradzą. W tym celu wystarczy umówić wizytę w jednym z naszych salonów w Twojej