Test lornetek: Na co należy zwrócić uwagę?

Lornetka jest przydatnym narzędziem w wielu codziennych sytuacjach, w których potrzebujemy widzieć lepiej – zwłaszcza podczas patrzenia w dal. Miłośnicy pieszych wędrówek, myśliwi i obserwatorzy ptaków od wieków używają lornetek, aby uzyskać lepszy widok zwierząt i przyrody. Lornetki są używane również na koncertach i w teatrze, gdy muzycy na scenie są zbyt daleko od miejsca widza. Różne zastosowania oznaczają także różne wymagania wobec lornetek – warto więc zapoznać się z naszym testem lornetek, w którym nie tylko sprawdzamy, jakie rodzaje lornetek są dostępne, ale także jakie kryteria są szczególnie ważne podczas ich zakupu.

W skrócie:

  • Z lornetek korzystamy często na świeżym powietrzu, do obserwacji ptaków, podczas wędrówek lub polowań – jednak mogą one również zapewnić optymalną widoczność podczas koncertów i wydarzeń sportowych.

  • Wymagania dotyczące lornetki zależą w dużej mierze od jej przeznaczenia.

  • Lornetki myśliwskie i outdoorowe są solidne, wytrzymałe i wodoodporne – a dzięki wielu powłokom zapewniają optymalny obraz nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

  • Niedrogie lornetki do użytku hobbystycznego są zazwyczaj dostępne w niskiej cenie, ale często są pozbawione luksusowych powłok i opcji zmiany ustawień.

  • Istnieją lornetki o wielu różnych parametrach, w tym powiększenia, średnicy obiektywu, materiału obudowy i powłoki obiektywu. Wszystkie te cechy wpływają na jakość i ostrość obrazu, a także na cenę lornetki.

Porównanie naszych lornetek:

Opis

Powiększenie

∅ objektywu

Ciężar

Zastosowanie

Obudowa

Granica bliskiego ogniskowania

Wodoodporność

Pole widzenia (1000m)

Cena

Viva 6x

6-krotne

15 mm

158 g

Koncerty, czas wolny

Tworzywo sztuczne

2 m

Nie

153 m

298,80 zł

Club R 8x20

8-krotne

20 mm

220 g

Podróż

Metal

1,6 m

wodoodporne

119 m

1033,00 zł

nasz faworyt

Lornetka 10x25

10-krotne

25 mm

240 g

Podróż, kemping

Tworzywo sztuczne

-

Nie

96 m

59,90 zł

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu lornetki?

Lornetki posiadają długą tradycję. Pierwsze modele pojawiły się już w XVII wieku – w czasach, gdy służyły do patrzenia w dal gównie poszukiwaczom przygód, żeglarzom i astronomom. Współczesne lornetki nadal opierają się na wynalezionej wówczas metodzie powiększania obiektów, ale innowacje techniczne sprawiły, że są one znacznie mocniejsze i lżejsze. Obecnie dostępne są specjalne lornetki do różnych zastosowań. Dlatego warto przyjrzeć się różnym modelom i porównać je ze sobą, przeprowadzając test lornetek.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją jednak również wymagania, które powinna spełniać każda lornetka - niezależnie od ostatecznego obszaru zastosowania:

  • Ciężar: Lornetki są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dostosowanych do różnych zastosowań. Jednak bez względu na to, gdzie ich używasz, zawsze powinny wygodnie leżeć w dłoni. Ważny jest zarówno ergonomiczny, łatwy do trzymania kształt, jak i niewielki ciężar. Istnieją szczególnie lekkie lornetki, które są odpowiednie dla początkujących i dzieci, a także znacznie cięższe profesjonalne lornetki, które nadają się do zaawansowanego użytku przez myśliwych i obserwatorów przyrody. Jeśli jednak lornetka jest zbyt ciężka, będzie trudna do trzymania podczas obserwacji i przestanie spełniać swoje zadanie. Dlatego ważne jest, aby podczas zakupu zwracać uwagę na ciężar. Ciężar wynoszący pomiędzy 200 a 1000 gramów jest dobrą wytyczną dla połączenia stabilności, jakości i komfortu.

  • Dodatkowe funkcje: Niektóre lornetki oferują innowacyjne funkcje dodatkowe – to, czy są one potrzebne, zależy w dużej mierze od zamierzonego zastosowania. Sam decydujesz, czego oczekujesz od swojej lornetki. Na przykład wodoodporna lornetka może być przydatna do obserwacji w terenie. Lornetka z wbudowanym kompasem jest również przydatnym narzędziem podczas długich wędrówek, pomagając w utrzymaniu orientacji. Lornetka z wbudowanym aparatem fotograficznym zapewnia dodatkowo możliwość graficznego uchwycenia niepowtarzalnych momentów podczas obserwacji przyrody.

  • Specjalna funkcja dla osób noszących okulary: kupując lornetkę, osoby noszące okulary powinny również upewnić się, że lornetka posiada kompensację dioptrii. W tym celu modele te są wyposażone w pierścienie regulacyjne przymocowane do okularu. Pozwala to na korzystanie z lornetki bez okularów.

Zalety wielowarstwowych soczewek

Powłoka soczewek lornetki w różny sposób wpływa na jakość obrazu. Już samo spojrzenie na powłokę soczewek pozwala wyciągnąć wstępne wnioski na temat jakości i wydajności lornetki. Wielokrotnie powlekane soczewki są droższe, jednak ich korzyści w codziennym użytkowaniu mówią same za siebie.

Naturalne źródła światła, takie jak słońce, powodują naturalne odblaski we wszystkich typach soczewek, co może prowadzić do słabego widzenia lub obrazów widmowych. Wielokrotnie powlekane soczewki znacznie zmniejszają te odblaski, zapewniając wyraźne i komfortowe widzenie.

Wielokrotnie powlekane soczewki są również przydatne w warunkach słabego oświetlenia, zapewniając jaśniejszy i ostrzejszy obraz. Ponadto, kontrast i odwzorowanie kolorów są lepsze w przypadku wielokrotnie powlekanych soczewek, co przekłada się na wyższą jakość obrazu. Ponadto, wielokrotne powlekanie soczewek służy również jako dodatkowa ochrona lornetki, ponieważ soczewki są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia.

Jaką moc powinna mieć dobra lornetka?

Jakość obrazu lornetki zależy w dużej mierze od współczynnika powiększenia i średnicy obiektu. Moc jest określana w formacie „powiększenie x apertura obiektywu”. Przy przykładowej wartości 10x50, lornetka oferuje zatem 10-krotne powiększenie przy aperturze obiektywu 50 mm.

Jeśli chcesz jedynie od czasu do czasu obserwować zwierzęta podczas wędrówek, lornetka o mocy 7x42 lub 7x50 będzie wystarczająca. Dla pasjonatów obserwacji, myśliwych i poszukiwaczy przygód, którzy spędzają więcej czasu na łonie natury i chcą dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły, lepsza będzie lornetka o mocy 10x40 lub 10x50. Lornetka o mocy 8x56 dobrze nadaje się do wędrówek o zmierzchu i nocą.

Która lornetka jest odpowiednia dla danej odległości?

Tutaj również wszystko zależy od tego, w jakim celu chcesz używać lornetki. Przykładowo, niewielkie powiększenie i większa średnica obiektu (np. 8x42) są przydatne do obserwacji obiektów z bliska – między innymi podczas obserwacji ptaków lub podczas kameralnych koncertów.

Jeśli celem obserwacji są obiekty znajdujące się w średniej odległości, na przykład rozległe krajobrazy lub duże koncerty, zalecane są lornetki o średnim powiększeniu i średnicy obiektywu (np. 10x32).

Jeśli chcesz przede wszystkim obserwować obiekty znajdujące się w dużej odległości, np. podczas profesjonalnej obserwacji przyrody lub astronomicznego widoku gwiazd, powinieneś wybrać lornetkę o dużym powiększeniu i dużej średnicy obiektu (np. 12x50).

Elementy lornetki

Każda lornetka – nawet stare modele z XVII wieku opiera się na trzech różnych elementach: obiektywach, systemie pryzmatycznym i okularach. Obserwowany obiekt odbija promienie światła, które następnie trafiają na soczewki. Światło, które trafia do lornetki, jest korygowane wewnętrznie przez pryzmaty i przekazywane przez okulary do ludzkiego oka, tworząc optymalny obraz.

Powiększenie i rozmiar obiektywu

Powiększenie lornetki wskazuje, na jaką odległość można optycznie zbliżyć się do celu, podczas gdy rozmiar obiektywu kontroluje jasność i ostrość obrazu.

Można to łatwiej wyjaśnić na przykładzie: lornetka 10x50 posiada współczynnik powiększenia wynoszący 10. Obiekty oddalone o 100 metrów są postrzegane tak, jakby znajdowały się zaledwie 10 metrów od Ciebie. Im większa odległość, z której chcesz obserwować, tym większa powinna być wartość powiększenia lornetki.

Natomiast średnica obiektywu wskazuje rozmiar obiektywów. Obowiązuje tu następująca zasada: im większa średnica obiektywu, tym więcej światła pada na lornetkę. W związku z tym obrazy stają się jaśniejsze, jeśli średnica obiektywu jest większa. Wybór odpowiedniej średnicy obiektywu powinien zatem w dużej mierze zależeć od pory dnia, w której lornetka jest najczęściej używana:

  • W ciągu dnia do wczesnego zmierzchu: 25 mm, 26 mm lub 32 mm

  • W ciągu dnia do późnego zmierzchu: 42 mm lub 45 mm

  • Wieczorem, w nocny i podczas obserwacji astronomicznych: 50 mm, 56 mm, 60 mm lub 70 mm

Pole widzenia

Pole widzenia oznacza obszar, który jest rejestrowany podczas patrzenia przez lornetkę bez poruszania nią. Można to również łatwo wyjaśnić na przykładzie: jeśli skierujesz lornetkę na krajobraz oddalony o 1000 metrów, możesz zobaczyć obszar krajobrazu o długości 120 metrów przez lornetkę o polu widzenia 120 metrów.

To, jak duże jest pole widzenia lornetki, zależy od jej powiększenia. Niewielkie powiększenia zapewniają większe pole widzenia, wyższe wartości powiększenia zmniejszają pole widzenia. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do szerokiego pola widzenia, lornetki szerokokątne będą dobrym wyborem.

Granica bliskiego ogniskowania

Żadna lornetka nie jest w stanie zapewnić równie ostrego obrazu we wszystkich możliwych odległościach. Zwłaszcza w przypadku lornetek, które są przeznaczone przede wszystkim do obserwacji w dużych odległościach, granica bliskiego ogniskowania jest odpowiednio ograniczona. Obiekty znajdujące się w dali mogą być obserwowane z odpowiednią ostrością, podczas gdy obiekty znajdujące się bliżej wydają się rozmyte.

Granica bliskiego ogniskowania lornetki wskazuje zatem odległość, do której obiekty mogą być nadal wyraźnie widoczne. Jeśli na przykład granica bliskiego ogniskowania wynosi 4 metry, obiekty znajdujące się bliżej lornetki nie mogą być przez nią widziane z odpowiednią ostrością.

Powłoki soczewek

Istnieją różne opcje powlekania soczewek lornetek, ale są też lornetki, które w ogóle nie posiadają powłoki – a to z kolei wpływa na jakość obrazu.

Brak powłoki: W przypadku lornetek bez powłoki na soczewkach mogą wystąpić silne odblaski, martwe punkty i niewyraźne kontury. Tanie lornetki nie posiadają powłok, choć powoduje to ogromną utratę jakości widzenia.

Prosta powłoka: W przypadku prostej powłoki soczewki lornetki są pokryte tylko jedną warstwą materiału antyrefleksyjnego. Zmniejsza to odbicie światła o około 1,5 procent na powierzchnię. Ten wariant jest również stosowany w niedrogich lornetkach i nadal wiąże się z utratą jakości widzenia.

W pełni powlekane: Wszystkie powierzchnie soczewek są pokryte materiałem odblaskowym, dzięki czemu odblaski są zmniejszone o około 2,5%, a przepuszczalność światła soczewek jest jednocześnie zwiększona nawet o 25%. Ten typ powłoki obiektywu jest głównie spotykany w średnim segmencie cenowym.

Wielokrotne powlekanie: Modele z wyższej półki cenowej oferują zazwyczaj wielowarstwowe powłoki, które nakładane są na soczewki. Zmniejsza to odblaski nawet o 5% i zwiększa przepuszczalność światła nawet o 50%. Wielokrotnie powlekane lornetki są obecnie uważane za modele z wyższej półki i są szczególnie popularne w branży profesjonalnej.

Obszary zastosowania

Wybór odpowiedniej lornetki zależy w dużej mierze od planowanego obszaru zastosowania. Profesjonalne lornetki myśliwskie koncentrują się na innych parametrach niż lornetki używane do obserwacji przyrody lub używane podczas podróży.

Obserwacja ptaków/natury

Lornetki o powiększeniu od 7 do 10 są idealne do obserwacji ptaków. Wyższe wartości mogą mieć negatywny wpływ na jakość obrazu, ponieważ lornetka nie może być utrzymywana wystarczająco stabilnie, co powoduje nieprzyjemne drgania. Podobne wartości są odpowiednie do obserwacji przyrody, choć obecnie istnieją również producenci, którzy oferują zmienne powiększenia specjalnie do obserwacji przyrody. Pozwala to na płynne przełączanie między powiększeniem 10x i 15x, w zależności od odległości obserwowanego zwierzęcia.

Jednak granica bliskiego ogniskowania odgrywa również ważną rolę podczas obserwacji ptaków. Wyobraź sobie ptaka, który siedzi niedaleko Ciebie przy krawędzi drogi – abyś mógł go wyraźnie zobaczyć, przyda się lornetka z wysoką granicą bliskiego ogniskowania. Do precyzyjnej obserwacji ptaków w locie szczególnie przydatne jest większe pole widzenia.

Polowanie

Istnieją również bardzo różne wymagania dotyczące lornetek podczas polowania, w zależności od tego, czy polujesz z zasadzki, tropisz (polowanie z podchodu) czy jest to polowanie pędzone. W przypadku najpopularniejszego rodzaju polowania, polowania z zasiadki, należy wybrać lornetkę, która zapewnia dobrą jakość obrazu nawet o zmierzchu. Ponadto zaleca się co najmniej 8-krotne powiększenie przy jednoczesnej wysokiej przepuszczalności światła wynoszącej co najmniej 50 mm. Większy ciężar profesjonalnych lornetek myśliwskich ułatwia również stabilne utrzymanie obrazu.

Natomiast podczas polowania z podchodu bardziej przydatna jest lekka lornetka o niskim powiększeniu i większym polu widzenia. Średnica obiektywu powinna wynosić maksymalnie 42 mm.

Polowania nagonką wiążą się z dużą ilością ruchu i opierają się na współpracy kilku myśliwych – dlatego tak ważny jest niewielki ciężar i łatwość obsługi lornetki. Maksymalne powiększenie 8x i maksymalna średnica obiektywu 42 mm będą tutaj dobrym wyborem, również ze względu na dość niski ciężar, co jest sensowne podczas aktywnego sposobu polowania.

Podobnie jak wszystkie lornetki outdoorowe, lornetki myśliwskie powinny być wodoodporne lub wodoszczelne, aby zapewnić optymalną widoczność nawet w deszczu i śniegu.

Wydarzenia sportowe, koncerty i teatr

Niezależnie od tego, czy jest to mecz tenisowy, turniej piłki nożnej, opera czy koncert ulubionego muzyka – w dużych salach koncertowych i na stadionach rzadko można uzyskać pełny obraz wydarzenia. Lornetka przychodzi z pomocą! To, jakie wartości będą odpowiednie, zależy również od wielu czynników. Lornetka z 8-krotnym powiększeniem pozwala lepiej obserwować ogólną sytuację, podczas gdy lornetka z 10-krotnym powiększeniem zapewnia wyraźniejszy widok szczegółów. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie należy wziąć również pod uwagę jak najmniejszy ciężar i kompaktowy rozmiar, ponieważ często na tego typu wydarzeniach dozwolone są tylko małe przedmioty.

Podróże

Kompaktowe i lekkie lornetki, które można łatwo przenosić w bagażu, są również idealne podczas podróży. Lornetki turystyczne i podróżne są małe, poręczne i jednocześnie efektywne. Ze względu na różne warunki widoczności w zależności od regionu, zalecana jest wysokiej jakości powłoka soczewek, aby zapewnić optymalne widzenie nawet w jasnym słońcu. Powinna być również wytrzymała, aby utrzymać jakość widzenia w różnych warunkach pogodowych.

Ile kosztuje dobra lornetka?

Nie można udzielić jednej, ogólnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ istnieją lornetki przeznaczone do wielu różnych sytuacji i obszarów zastosowań. Przedział cenowy waha się od niedrogich lornetek za 20 euro, podczas gdy cena profesjonalnych modeli może wynosić ponad 1000 euro. Początkujący powinni przygotować się na koszt około 150 euro za lornetkę średniej klasy. Lornetki te mogą być wykorzystywane do obserwacji przyrody, podróży i podczas wydarzeń kulturalnych. Kompaktowe i lekkie lornetki podróżne są również dostępne w nieco niższych cenach.

Profesjonalne lornetki myśliwskie są natomiast znacznie droższe, ponieważ w tym przypadku ważna jest dobra widoczność również o zmierzchu. Najlepiej, aby soczewki były wielokrotnie powlekane, co zapobiega odblaskom i „martwym punktom” w polu widzenia.

Dalsze przewodniki

Znajdziesz tutaj dalsze szczegółowe informacje na temat okularów. Nasze artykuły dostarczą Ci cennych wskazówek, które pomogą Ci w codziennym użytkowaniu okularów.

Oprawki do okularów

Usuwanie rys z okularów

Okulary sportowe